Výstavy v našom múzeu
Ponuka výstav v Múzeu Spiša, kaštieli a letohrádku Dardanely a Národopisnom múzeu v Smižanoch1. januára 2023 uplynulo 30 rokov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Zberateľka pani Alica Tokarčíková, rodená Tóthová, je rodáčka zo Spišskej Novej Vsi. Študovala na Strednej priemyselnej škole drevárskej a do roku 1999 tu žila a pôsobila. Zberateľstvu sa venovala už ako malé dievča. Tá ozajstná vášeň pre zberateľstvo sa však u nej prebudila po roku 2010, keď deti dospeli a o „klasické“ hračky prestávali mať záujem.
Potápanie za posledných 60 rokov prešlo obrovským vývojom a technickým pokrokom. Zmenila sa potápačská technika, metodika potápania a rozšírili sa možnosti hĺbkového potápania, ako aj potápania so zmesami plynov.
Vďaka tomu sa stalo potápanie oveľa dostupnejším športom ako kedysi. V dnešnej dobe môže s potápaním začať ktokoľvek, koho tento šport nadchol.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás spolu so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pozýva na výstavu Kamufláž.
Srdečne Vás pozývame na komentovanú prehliadku v rámci derniéry výstavy TRITRI – Tatry očami geológov, ktorá sa uskutoční 5. 10. 2022 o 15.00 hod. vo výstavných priestoroch Múzea Spiša.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás spolu so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pozýva na výstavu Zem, miesto pre život – Nespútané živly, ktorá je prístupná od 8. 12. 2021.
Za zámerom výstavby Košicko-bohumínskej železnice bol cieľ umožniť lacnú, rýchlu a efektívnu dopravu rúd z baní na Spiši do hút vo vtedajšom Rakúskom Sliezsku, teda na Ostravsku. Ostravsko bolo a je prírodou obdarené bohatými ložiskami čierneho uhlia. Spiš mal niekoľko storočí trvajúcu tradíciu miestneho rudného baníctva a ťažiarstva.