Mala zelená žabka (www.pixabay.com)

Kamufláž

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás spolu so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pozýva na výstavu Kamufláž.

Ľudia už od nepamäti nachádzajú inšpiráciu v prírode, ktorá vo svojej prirodzenej dokonalosti bola a dodnes je námetom nielen pre umelcov – básnikov a literátov, maliarov či sochárov, ale i pre vedcov a konštruktérov, ktorým pozorovanie prírody a života v nej ponúklo nejedno riešenie v letectve, námorníctve, armáde, architektúre, dizajne alebo v móde. Kamufláž je názov autorskej výstavy zoologičiek Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici – Kataríny Dvořáčkovej a Renáty Kapustovej. Návštevníci Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi môžu od 23. 5. 2022 do 21. 5. 2023 navštíviť jedinečnú interaktívnu výstavu o dômyselných spôsoboch a rozmanitých možnostiach a príčinách maskovania zvierat, ktorá sa zároveň snaží predstaviť prírodu ako nevyčerpateľnú studnicu nápadov a riešení pre každodenný súčasný život človeka v civilizovanom svete.

Kamufláž alebo hádaj, kto som?

Aj vy ste si počas prechádzky prírodou pomýlili živočícha so steblom trávy, kôrou stromu či trusom vtákov? Prečo sa vlastne zvieratá maskujú? Ochranné sfarbenie, tzv. kamufláž umožňuje z pohľadu koristi uniknúť svojmu predátorovi, a na druhej strane spomínanému predátorovi nebadane zaútočiť na vyhliadnutú korisť. Každý jedinec v prírode sa počas svojho života pasuje s tromi základnými úlohami. Zachovaním svojho druhu prostredníctvom rozmnožovania, prijímania potravy a poslednou a nemenej dôležitou úlohou je ochrana pred nepriateľmi.

Čo ak kamufláž zlyhá a korisť je odhalená?

V prípade, ak kamufláž zlyhá a živočích je v ohrození života, má na výber niekoľko spôsobov obrany. Jedným z nich je napríklad útek (kľučkovanie, odletenie, odskočenie) a v prípade samotného predátora je to útok resp. protiútok. Živočíchy v záujme prežitia využívajú však napríklad aj varovné zvuky alebo zápach, prípadne demonštráciu sily či dokonca hru na mŕtveho.

Kamufláž v rukách človeka

Pastierske psy sú dokonalým príkladom, kedy kamufláž využil človek vo svoj prospech. Cieleným šľachtením plemien psov vytvoril dokonalé plemeno na obranu stád oviec pred útokmi veľkých šeliem ako sú medvede či vlky. Svojou stavbou tela a tiež aj farbou srsti pripomínajú ovce. Obranný útok týchto psov je z tohto dôvodu pre predátora nečakaný, a o to viac účinný.

Počas prvej svetovej vojny bola ako prostriedok kamufláže po prvýkrát využitá z prírody odpozorovaná optická ilúzia, pričom rozrušujúce čierno-biele vzory boli použité na vojnových lodiach. Nepriateľ síce takéto lode na mori okamžite spozoroval, nebol však schopný určiť ich veľkosť, tvar a ani smer pohybu, a preto nevedel proti nim zakročiť primeranou silou.

V roku 1850 dopomohla vojenská kamufláž napríklad aj anglickým vojakom pri potlačení ozbrojených snáh o nezávislosť v Indii. Angličania si totiž zafarbili uniformy tak, aby sa ich farba zhodovala s farbou okolitej púšte. Nazvali ju khaki a práve takéto splynutie s prostredím sa v armáde využíva prakticky dodnes.

Výstava Kamufláž plná inšpirácie, interaktívnych prvkov a zaujímavostí z ríše zvierat určite zaujme nielen dospelého, ale i detského návštevníka.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dátum sprístupnenia

Od 23. 5. 2022
Počas štandardných otváracích hodín

Do 21. 5. 2023

Umiestnenie výstavy

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 50, 05201 Spišská Nová Ves

Kurátor výstavy

Mgr. Táňa Gondová