Koncertná sála autor fotografie Vladimír Krempaský

Modernizovaná Expozícia klávesových hudobných nástrojov v letohrádku Dardanely.
Cesta k hviezdam

Vďaka finančnej podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja a rozpočtu Košického samosprávneho kraja sa po 40. rokoch dočkala expozícia klávesových hudobných nástrojov komplexnej modernizácie, ktorá jej priniesla svieži a moderný dizajn, ako aj nové interaktívne technológie. Súčasťou expozície je aj koncertná sála v ktorej bol inštalovaný úplne nový systém ozvučenia. Tento systém nám umožňuje prehrávať štúdiové nahrávky výbraných hudobných nástrojov, ktoré sú vystavené priamo v koncertnej sále. Hudba vdýchne život nielen vybraným nástrojom, ale oživí aj celú budovu letohrádku.

V rámci modernizácie boli navrhnuté aj nové inštalačné prvky, pódiá, vitríny, informačné kiosky a moderný systém osvetlenia. Všetky jednotlivé komponenty boli navrhnuté tak, aby jemne dopĺňali a vyzdvihovali historické prvky jednotlivých exponátov, ako aj samotnej budovy letohrádku Dardanely, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Vďaka modernej inštalácii môžete v expozícii vidieť nové unikátne zbierky z fondu nášho múzea, ktorý je jedinečný v rámci celého Slovenska. Modernizovaná expozícia obsahuje viac ako 30 harmonikových hudobných nástrojov a tiež vyše 20 klávesových hudobných nástrojov.

Expozícia klávesových hudobných nástrojov v letohrádku Dardanely bola vždy jedinečná a jediná svojho druhu na Slovensku a jej modernizácia z nej zaslúžene robí “Hudobnú perlu Spiša”, ktorú sa oplatí navštíviť.

Projekt v číslach

Letohrádok Dardanely – Hudobná perla Spiša

Celkové výdavky 216 420,19 €
Celkové oprávnené výdavky 197 414,10 €
Európsky fond regionálneho rozvoja 187 543,39 €
Košický samosprávny kraj 28 876,80 €

Projekt bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a rozpočtu Košického samosprávneho kraja.

Dátum sprístupnenia

OD 24. 2. 2024

Miesto konania

Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach
Michalská 382/59, 053 21 Markušovce