Slnečná sústava ilustračný obrázok.

O prírode v pivničke 40
Za hranicou našej slnečnej sústavy

V apríli sme si pre vás v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, miestnou organizáciou Spišská Nová Ves, pripravili prednášku z cyklu O prírode v pivničke. Tému Za hranicou našej slnečnej sústavy vám 17. 4. 202416.30 hod. predstaví JUDr. Michal Recký, PhD. Podujatie je o 15.00 hod. spojené s vyhodnotením súťaže Vesmír očami detí.
Tešíme sa na vás!

O podujatí:

Žijeme na jednej malej bledomodrej bodke, ktorá pláva v obrovskom oceáne priestoru našej slnečnej sústavy. Spoločnosť na tejto ceste nám robí životodarné Slnko – naša najbližšia hviezda, a spolu s ním ďalších sedem planét. Takto naša malá rodinka planét putuje galaxiou Mliečna dráha už 4,5 miliardy rokov.

Za jej hranicami, ktoré sú pre nás nepredstaviteľne ďaleko, sa však rozprestiera ešte väčší oceán našej galaxie a vesmíru, a keď hráte na istotu, dôjdete k poznaniu, že tam niekde určite sú iné svety. Dlho sme o týchto svetoch len teoretizovali. Až vďaka moderným technológiám sme v roku 1995 objavili v hľadáčiku teleskopu prvú exoplanétu obiehajúcu okolo hviezdy, ako je naše Slnko. A týmto sa doslova roztrhlo vrece s objavovaním cudzích svetov a časom sme našli také planéty, ktoré by mohli byť vhodné pre vznik života ako na našej domovskej planéte Zem. Vyberme sa teda spolu s malým mimozemšťanom Paxim na úžasný výlet naprieč planétami našej slnečnej sústavy a poďme sa pozrieť do hlbín našej galaxie, kde jedného dňa nájdeme život. Ktovie, možno tam niekde, v temnote vesmíru, je svet, ktorý sa raz stane naším novým domovom.

Dátum podujatia

17. 4. 2024 o 16.30 hod.

Miesto konania

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 50, 052 01 Spišská Nová Ves

Plagáty a pozvánky