Noc múzeí a galérií 2024

Noc múzeí a galérií 2024

Múzeum Spiša (provinčný dom)

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás v rámci podujatia Noc múzeí a galérií 2024 pozýva na prehliadky našich expozícií. V expozícii História Spiša spoznáte Provinčný dom a jeho históriu, nahliadnete do života v stredoveku a stanete sa zákazníkom fotoateliéru Matz. Zažijete tiež virtuálnu realitu a vyskúšajte si prácu archeológa. V novej expozícii Príroda Spiša zase objavíte všetky zákutia – interaktívne prvky. Vyrobíte si herbár, preskúmate mäkkýše a otestuje vlastnosti minerálov a hornín.

Informácie

Kedy: 18. 5. 2024
Čas: od 17.00 hod. do 21.00 hod.
Miesto: Letná 50, Spišská Nová Ves
Vstupné*: 1 €

*Pri príležitosti nášho sviatku bude platiť zvýhodnené jednotné vstupné 1 € do všetkých expozícií, vrátane tvorivých ateliérov. Navyše deti a študenti do 15 rokov vrátane majú vstup na prehliadky úplne zadarmo.

Špeciálny program k prehliadke expozícií

ATELIÉR MATZ a SPOL.

Kreatívny, historický, fotografický ateliér zo Spiša. Príbeh jedného ateliéru nám predstaví významný fotoateliér Gusztáva Matza vo virtuálnej realite a s kreatívnymi animáciami. Návštevník sa pomocou špeciálnych okuliarov s virtuálnou realitou prenesie do 19. storočia a bude súčasťou fotenia v historickom prostredí fotoateliéru. Ateliér poskytne návštevníkom možnosť vyhotoviť si vlastné fotografie ( s použitím rekvizít, historických odevov...) priamo v historickom ateliéri a tak upevní jedinečný zážitok z prehliadky jednej časti Stálej expozície histórie Spiša.

ATELIÉR PRÍRODY

Objavte všetky zákutia a interaktívne prvky v novej expozícii Príroda Spiša. Vyrobte si herbár, preskúmajte mäkkýše a otestujte vlastnosti minerálov a hornín.

ATELIÉR Archeológie

Spoznajte krásu, ktorá hreje. Vďaka reštaurovaniu sa podarilo vrátiť pôvodný vzhľad desiatkam unikátnych kachlíc z kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku. Vedeli by ste aj vy poskladať kachlicu z malých úlomkov? Spoznáte obľúbené stredoveké motívy a ich význam?

Kaštieľ, letohrádok Dardanely a Kúria Zuzana v Markušovciach

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás v rámci podujatia Noc múzeí a galérií 2024 pozýva na prehliadky našich expozícií:

  • Kaštieľ - Expozícia historického nábytku
  • Kúria Zuzana - Úplne nová etnografická expozícia s názvom Príbeh predkov.
  • Letohrádok Dardanely – Moderná expozícia klávesových hudobných nástrojov.

Expozície budú otvorené od 9.00 hod. až do 21.00 hod.

O 18.00 hod. sme si pre Vás ako bonus pripravili aj koncert barokovej hudby v podaní zoskupenia Baroque Music v letohrádku Dardanely.

Informácie

Kedy: 18. 5. 2024
Čas: od 9.00 hod. do 21.00 hod.
Miesto: Michalská 382/59, Markušovce
Vstupné*: 3 €

*Pri príležitosti nášho sviatku bude platiť zvýhodnené jednotné vstupné 3 € do všetkých expozícií, vrátane večerného koncertu. Navyše deti a študenti do 15 rokov vrátane majú vstup na prehliadky aj koncert úplne zadarmo.

Dátum podujatia

18. 5. 2024 od 9.00 hod. do 21.00 hod.

Miesto konania

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 50, 05201 Spišská Nový Ves

Kaštieľ a letohrádok Dardanely
Michalská 382/59, 053 21 Markušovce