Vianočný koncert v letohrádku Dardanely cover image.

Swingové Vianoce
Netradičný vianočný koncert

Koncert je beznádejne vypredaný

Vianočný koncert v rytme swingu

Zažite čarovnú atmosféru nadchádzajúcich Vianoc v rytme swingu! Koncert kapely FATS JAZZ BAND je zložený zo slovenských, českých a amerických vianočných a zimných piesní z obdobia 30. až 40. rokov. Interpretujú piesne presne tak, ako ich nahrali vtedajšie swingové kapely - s autentickými nástrojmi a výrazom.

Lístky si môžete rezervovať na telefónnom čísle 0917 746 339, alebo zakúpiť priamo v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi, ako aj v kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach.

PRVOTRIEDNY DEVÄŤČLENNÝ ORCHESTER...

oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

FATS JAZZ BAND je autentický – Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, štýlové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu minulého storočia, Thomasa "Fats" Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. Okrem toho Fats Jazz Band interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa, Peggy Lee a ďalší. V repertoári tohto telesa však nájdeme aj skladby z obdobia prvej Československej republiky. Či už slovenské foxtroty a tangá, ktoré preslávil doyen slovenskej populárnej hudby, František Krištof Veselý alebo Viera Racková, alebo nestarnúce české filmové melódie, ktoré pôvodne nahrali Inka Zemánková, Jiřina Salačová, R. A. Dvorský, Arnošt Kafka a.i.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band. Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band či Bratislava Hot Serenaders.

Orchester dosiaľ vydal 6 CD albumov a 1 raritnú, analógovo nahrávanú LP platňu. Štyri albumy sú profilové CD, na ktorých nájdete najlepšie kúsky z repertoáru orchestra. Album Swingin' Christmas je venovaný čisto vianočnej téme a orchester vydal aj svetovo unikátne transkripcie raných jazzových skladieb Fats Wallera nahrávaných na organe v sprievode malej jazzovej kapely s názvom Swingin' Organ. Všetky albumy s ukážkami nájdete v záložke Kúp hudbu.

Pri nahrávaní sa orchester snží čo najviac priblížiť autentickému zvuku, preto pri nahrávkach nie sú použité žiadne overdubbingy a hudobníci pri nahrávaní používajú dobové historické nástroje, aby dosiahli mäkkú podmanivú farbu aranžmánu. V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu kolektívnu štýlovú interpretáciu. Za svoju pomerne krátku existenciu si získalo toto hudobné zoskupenie množstvo priaznivcov po celkom Slovensku, ale pozitívne správy o jeho kvalite už prekročili hranice našej republiky. Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Dánsku, Francúzsku, Gruzínsku, Chorvátsku či Taliansku.

Zároveň jeho členovia znovuoživili dlhoročnú tradíciu tančiarní v Bratislave pod názvom Prešporské swingové večery, na ktoré chodia priaznivci dobovo oblečení a objavujú dávno zabudnuté čaro spoločenského bontónu a hodnôt.

Viac informácí o skupine Fat Jazz Band nájdete tu.

Informácie

Dátum koncertu: 9. 12. 2023
Čas: 18.00 hod.
Miesto konania: Letohrádok Dardanely, Markušovce
Cena vstupenky: 15 €

Dátum podujatia

9. 12. 2023 o 18.00 hod.

Miesto konania

Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach
Michalská 382/59, 053 21 Markušovce