Organ pozitív - Letohrádok Dardanely v Markušovciach

Ad Malleorum ictus allusio
52. ročník medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

16. septemebra sa v letohrádku Dardanely v Markušovciach uskutoční koncert v rámci Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Už viac ako polstoročie si nadšenci a obdivovatelia organovej hudby, môžu vychutnávať koncerty, ktoré za nimi prichádzajú do priestorov chrámov, koncertných sál a kostolov. Interpreti veľkých hudobných diel rozoznievajú nádherné tóny historických, ale aj novších hudobných nástrojov.

Festival MOFIS pod záštitou Štátnej filharmónie v Košiciach, sa koná v druhej polovici septembra a recitály organovej hudby sú rozšírené po celom východnom Slovensku, kde sa stretávajú s veľkým záujmom širokej verejnosti.

Dramaturgom festivalu je mladý organista, absolvent triedy prof. Emílie Dzemjanovej na košickom konzervatóriu Štefan Iľaš, ktorý pokračuje v šírení predstáv a nárokov majstra Sokola a sprístupňuje poslucháčom rozmanitosť i krásu zvukov týchto dobových nástrojov.

Sám sa predstaví aj ako interpret koncertu v letohrádku v Markušovciach, kde jeho hudobné majstrovstvo ešte umocní aj unikátne tanečné vystúpenie skvelej tanečníčky Hope Dougherty. Pôjde o pôsobivé, inovatívne, zážitkové a možno trochu odvážne spojenie hry na organe a súčasného (contemporary) tanca. Celkovú atmosféru dotvorí aj naša unikátna koncertná sála, ktorá je bohato zdobená historickými freskami.

Určite si nenechajte ujsť tento jedinečný koncert v našom letohrádku Dardanely v Markušovciach.
My sa ho už nevieme dočkať.

Účinkujú

Hope DOUGHERTY, tanec
Štefan IĽAŠ, organ

Program:

Johann Kaspar Kerll (1627 - 1693)
Toccata 1

Robertsbridge Codex (GB-Lbl, Add. 28550, okolo r. 1360)
Estampie

Franz Danksagmüller (* 1969)
Estampie

Johann Kaspar Kerll
Toccata 4

Passacaglia

Henri Pousseur (1929 - 2009)
Ombres enlacées

Georg Muffat (1653 - 1704)
Apparatus Musico-Organisticus
Nova Cyclopeias Harmonica

Informácie

Dátum: 16. 9. 2023 o 19.00 hod.
Miesto: Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach
Vstupné: 10 €
Rezervácie: +421 917 746 339

BIO

HOPE DOUGHERTY

HOPE DOUGHERTY

sa narodila a vyrastala v meste Boulder v Americkom štáte Colorado a tancuje od svojich 4 rokov. Hope študovala tanec na The Juilliard School v New Yorku pod vedením Lawrencea Rhodesa. Neskôr na Fine Arts na The Juilliard School a v tom istom roku bola vybraná ako nominantka Princess Grace Foundation. Hope tancovala s Buglisi Dance Theater v New Yorku a krátko nato sa presťahovala do Nemecka, kde sa pripojila k Sárskemu štátnemu divadlu v Saarbrücken. Teraz vstupuje do svojej ôsmej sezóny ako sólistka baletného súboru. Počas svojho pôsobenia v divadle Hope uviedla diela od choreografov ako Jiří Kylián, Ohad Naharin, Stijn Celis, Andonis Foniadakis či Richard Siegal. V sezóne 2021 - 2022 jej udelilo Sárske štátne divadlo cenu „SponsorClubPreis“ za rolu „Márie” v Stijn Celisovej adaptácii baletu Luskáčik.

ŠTEFAN IĽAŠ

ŠTEFAN IĽAŠ

študoval koncertnú hru na organe a cirkevnú hudbu na košickom konzervatóriu, Hochschule für Musik und Theater München, Hochschule für Musik Saar a institut supérieur des arts de Toulouse. Medzi jeho učiteľov patria: organ - Prof. Bernhard Haas, Rainer Oster, Michel Bouvard, Jan Willem Jansen, Bernadetta Šuňavská, Emília Dzemjanová; čembalo a basso continuo - Prof. Michael Eberth, Prof. Vincent Bernhardt, Prof. Maurice van Lieshout, Lutz Gillmann; klavír - Ivette Kiefer, Georgi Mudrov, Mária Dravecká; improvizácia - Prof. Karl Ludwig Kreutz, Christoph Schönfelder, Philippe Lefebvre; dirigovanie - Prof. Georg Grün, Christian von Blohn, Jonathan Kaell. Majstrovské kurzy: Jon Laukvik, Jean Guillou, Daniel Roth, Jürgen Essl, Louis Robilliard, a i. V rokoch 2018 a 2019 získal Deutschlandstipendium, v roku 2020 Saarland-Stipendium pre medzinárodných študentov a od roku 2021 je štipendistom Yehudi Menuhin Live Music Now! e. V. Saarland. Je dramaturgom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. Pravidelne vystupuje na hudobných festivaloch doma aj v zahraničí a je aktívny ako komorný hráč.

Dátum podujatia

16. 9. 2023 o 19.00 hod.

Miesto konania

Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach
Michalská 382/59, 053 21 Markušovce

Plagáty a pozvánky

AD MALLEORUM ICTUS ALLUSIO

V sobotu 16. 9. 2023 sa konal v našom letohrádku Dardanely v Markušovciach úžasný koncert s názvom Ad Malleorum ictus allusio, ktorý bol súčasťou 52. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Kombinácia contemporary tanca 💃 a organovej 🎶🎵 hudby bola proste jedinečná. ☺️